| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | HS100 |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Plug-In Socket Controller |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | App-Controlled, Remote Access, Wi-Fi Compatibility |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Plug - Model HS100 - Sealed New - Smart Outlet. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 11.00 USD. TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Plug - Model HS100 - Sealed New in Box. Requires no separate hub for set-up (Uses the Kasa App).