| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| MPN | HS103 |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 120 V |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Google Home/Assistant, Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung SmartThings, Cortana |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Wi-Fi Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Wireless, Timer, App-Controlled, Remote Control, Auto-Off, Smart Socket, On/Off Switch, Remote Monitoring, Remote Access, Wi-Fi Compatibility, Programmable Timer, Cord |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| UPC | 0840030700255 |
Check the listing for details. TP-LINK Smart Wi-fi Plug Mini - White (HS103) Works Well. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 5.00 USD. This listing is for one HS103 smart plug. It works well with the Kasa app and Alexa. We used them to turn on and off lamps with voice commands. Have too many plugs so selling some on ebay. Shipping in the US is $5