| Color | red |
|---|---|
| Shipping | Free Express United States Shipping |
| UPC | 0840030701610 |
| External Interfaces | Ethernet/ Network Cards |
| MPN | TX401 |
| Item Length | 4.76 in |
| Maximum Data Rate | 10 Gbps |
| Brand | TP-LINK |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Number of Ports | 1 Port |
| Item Height | 0.85 in |
| Model | TX401 |
| Compatible Port | PCI Express x4, PCI, PCI Express |
| Item Width | 3.87 in |
| Internal Interfaces | SFP |
Check the listing for details. TP Link TX401 10 Gbps PCIe Network Adapter with CAT6A Cable for Gaming. Color: red, Condition: New. Listed at 101.90 USD. The 10G Ethernet port automatically negotiates between higher and lower speed connections, allowing you to upgrade to 10G networking smoothly. QoS Support A Bandwidth Buff for Gaming Quality of Service technology ensures enough bandwidth and avoids network congestion for PC gaming.