| Custom Bundle | No |
|---|---|
| Product | Instant Read Meat Thermometer |
| Food Compatibility | Meat,Milk,Sugar, Icing Sugar & Cocoa,Universal |
| Perfect for | fryers, bread, candy, coffee, and homebrews |
| Product Dimensions | 8.7 x 0.8 x 0.6 inches |
| Accuracy | ± 0.9°F / ± 0.5°C |
| Battery Life | 4000+ hours |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 5.35 in |
| Measuring Technology | Meat Thermometer |
| Features | Digital,Instant Read |
| Speed | Typically 3-4 seconds |
| Probe Length | 5.35in |
| Manufacturer Color | Orange |
| Bundle Description | . |
| Color | Orange |
| Quantity | 1 |
| Material | Plastic,Stainless Steel |
| Brand | Unbranded |
| Type | Meat Thermometer |
| Performance Level | Consumer |
| Temperature Range | -58°F ~ 572°F (-50°C ~ 300°C |
| accuracy of | ± 0.9°F / ± 0.5°C |
| Item Weight | 0.8 ounces |
| Display | Digital |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 744110301991 |
Check the listing for details. TP01A Digital Meat Thermometer Instant Read Probe for Cooking & BBQ. Color: Orange, Condition: New, Made in United States. Listed at 21.99 USD. Special Feature Battery power saving design, Celsius/Fahrenheit selector, Fast Reading System, Super long food grade stainless steel probe, Ultra Clear Screen Battery power saving design, Celsius/Fahrenheit selector, Fast Reading System, Super long food grade stainless steel probe, Ultra Clear Screen.