| Brand | BANFLUXION |
|---|---|
| Power Source | Manual |
| Min. diameter | 13.8"(350mm) |
| Handle length | 12.6"(32cm) |
| Applicable to | Low-carbon steel, round bar |
| Standard roller | 1"-1/2"(25.4mm-12.7mm) Round tube rollers |
| MPN | 056548 |
| Pipe wall thickness | ﹤0.08"(2mm) |
| Application | Steel |
| Machine material | 45 Steel |
| Handwheel diameter | 16.7"(42.5cm) |
Check the listing for details. TR-50 Manual Pipe Bender Precision Round Steel Pipe Bending Machine 1"-1/2". Condition: New. Listed at 469.06 USD. This sturdy tubing roller fabricates exhaust pipes, round bars, and more! This machine is characterized by premium quality, well constructed, convenient operation and high flexibility. TR-50 Manual Pipe Bender Precision.