| Power Type | DC |
|---|---|
| Assembly Status | Ready to Go/Pre-built |
| Color | Multicolor |
| Replica of | THOMAS |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2024 |
| Scale | 1:11 |
| Control System | Battery powered |
| Age Level | 5-7 Years |
| Item Length | 2 in |
| Franchise | Thomas & Friends |
| Gauge | OO |
| Brand | Unbranded |
| Type | Electric Locomotive |
| Rail System | 2-Rail-2-Conductor |
| Corporate Roadname | THOMAS |
| Item Height | 0.2 in |
| Theme | Animation |
| Features | Limited Edition |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 0.2 in |
Check the listing for details. TRACKMASTER THOMAS BATTERY MOTORIZED TOY TRAIN- DONALD + TENDER. Color: Multicolor, Condition: New, Made in China. Listed at 20.12 USD. Custom Bundle : No. Character Family : Thomas & Friends. Character : Thomas The Tank Engine. INCLUDE: TRAIN HEAD + TRUCK. Model : THOMAS. Type : Model Train. Toy Type : Vehicle & Cars. Title : THOMAS.