| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Number of Throws | 1 |
| Interruption Type | Switch |
| MPN | 095247147588 |
| Item Length | 8 in |
| Smart Home Compatibility | NAP |
| Suitable For | Exterior |
| Tripping Characteristics | Type A |
| Current Type | AC |
| Unit Type | Unit |
| Control Style | NAP |
| Number in Pack | 1 |
| Voltage | 201-250 V |
| Features | Heavy Duty |
| Unit Quantity | 10 |
| Item Width | 5 in |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Maximum Amperage | 60 A |
| Color | Gray |
| Current Rating | 51-60 A |
| Material | Metal |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Brand | Trade Pro |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Disconnector |
| Model | TP-60AMP-NF |
| Number of Poles | 1 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Application | Commercial |
| Smart Home Protocol | NAP |
Check the listing for details. Trade Pro Ac Pull Out Disconnect Box Electrical 60A Non-fusible. Color: Gray, Condition: New. Listed at 19.99 USD. Trade Pro Ac Pull Out Disconnect Box Electrical 60A Non-fusible