| Country of Origin | China |
|---|---|
| Items Included | Hardware, Keys, Screws |
| Material | Die Cast Steel Base, Stainless Steel Chain |
| MPN | 18330ULS |
| Item Length | 280mm |
| Item Depth | 46mm |
| Suitable For | Aluminium Window Frame, Wood Window Frame |
| Colour | Silver |
| Brand | TRADEBASE |
| Type | Windoww Winder Lockable |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Item Height | 47mm |
| Number in Pack | 1 |
| Features | Lockable, Foldable Knob, Childproof Limiting 100/150/300mm Settings, Left Hand Winder, Stainless Steel 304 Chain |
| Unit Quantity | 80 |
| Item Weight | 700gm |
| Chain | full size 300mm |
Check the listing for details. TRADEBASE Window Winder Silver -Stainless Steel Chain- Lockable. Color: Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 25.75 USD. Supports sash weights up to 35kg (300mm opening). Back 273mm Long. 304 Stainless Steel Chain. Suitable for timber and aluminium awning windows with butt or hook hinges or non-friction stays. Compliance: Exceeds Australian window lock standards for security and durability.