| Stove Type Compatibility | Electric, Gas |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Gray |
| Item Diameter | 12 in |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Has written warranty | No |
| MPN | 80119545 |
| Material | Steel |
| Set Includes | Lid |
| Color : | Steel Gray |
| Weight | 13.81 lb |
| Brand | Tramontina |
| Pan material | Aluminum |
| Type | Pan Set |
| Heat Resistance | 450°F |
| Unit Type | Unit |
| Count per pack | 18 |
| Item Height | 21 in |
| Height | 21 in |
| Features | Non-Stick |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Country of Origin | United States |
| Pieces | 18 |
Check the listing for details. Tramontina 18 Piece Primaware Nonstick Cookware Set Gray. Color: Gray, Condition: New, Made in United States. Listed at 53.00 USD. ✔️ Sturdy handle – Designed for a stable grip and reduces heat transfer during use. ✔️ Tempered glass lid – Excellent heat resistance, easy to observe the cooking process. 💡 Complete Kitchen Solution.