| Brand | Triton Audio |
|---|---|
| MPN | TRFETHEDFLTR |
| Model | Triton Audio FETHEAD FILTER |
| Preamp Type | Low-noise Class-A JFet |
| Filter | 6 dB/octave high-pass with corner frequency of 220 Hz |
| Amplification | 22 dB |
| Phantom Power | 24 to 48 V |
| Input | Balanced 3-pin XLR female |
| Output | Balanced 3-pin XLR male |
| UPC | 764804148497 |
Check the listing for details. TRITON AUDIO FetHead Filter In-Line Microphone Preamp. Condition: New. Listed at 79.95 USD. TRITON AUDIO FETHEAD FILTER Overview. Attach FetHead to a balanced microphone cable and plug it straight into the microphone. Switch on phantom power and enjoy clean gain. This works with any ribbon or dynamic microphone.