| Color | Beige |
|---|---|
| Cat furniture & scratch post type | Cat Scratching Posts |
| Covering material | Plush (polyester) |
| Frame material | MDF |
| Dimensions | 15.70 x 15.70 x 27.20 in |
| Features | Assembly Required |
| Mount type | Freestanding |
| Number of perches | 1 |
| Rec location | Indoor |
| Shape | Square |
| Pet size | Small |
| Size | 15.7 x 15.7 |
| Size descriptor | Regular |
| Base dimensions | 15.7" D x 15.7" W |
| Number of scratching posts | 1 |
| Rec. use | At-Home |
| Animal lifestage | All Lifestages |
| Items included | Hardware |
| Assembled product weight | 10 lb |
| Color category | Gray |
| Post color | Light |
| Recommended room | Living Room |
| Animal type | Cat |
| Activity | Scratching |
| Product multifunction descriptor | scratch or just relax |
| Animal health concern | Claw Care |
| Fabric content | Plush (polyester)|Sisal |
| Retail packaging | Single Piece |
| Scent | Unscented |
| Animal breed | Cat |
| Material | MDF; Plush (polyester); Sisal; Metal |
| Brand | TRIXIE |
Check the listing for details. TRIXIE Espejo 27" Sisal Cat Scratching Post with Plush Platform, Gray. Color: Beige, Condition: New. Listed at 19.90 USD. Feeling a little spunky?. Jump, climb or perch atop the plush platform and lie in wait for unsuspecting prey to pass by or just relax and enjoy the view.