| Included Components | Mounting Hardware |
|---|---|
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Non Removable |
| Lighting Method | Up And Down Light |
| Brand | TRLIFE |
| Number Of Light Sources | 2 |
| Light Fixture Form | Sconce |
| Control Method | Remote |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Aluminum |
| Finish Type | Brushed |
| Size | 2 Pack |
| Installation Type | Wall Mount |
| Style | Modern |
| Specific Uses For Product | Living Room, Bedroom, Stairway, Hallway |
| Color | White-3Cct |
| Light Source Type | Led |
| Light Color | 3 Color Temperature(3000K-4000K-6000K) |
| Number Of Boxes | 1 |
| Controller Type | Remote Control |
| Wattage | 12.0 |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Theme | Modern |
| Model Number | By-Al-Whi |
| Light Output Maximum | 960 |
| Power Source Type | Hardwired, 120V Ac |
| Voltage | 120.0 |
| Brightness | 960.00 |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Hardwired, 120V Ac |
| Unit Count | 2.0 |
| Room Type | Bedroom Bedside Living Room Dinning Room Hallway Stairway |
| Package Dimensions LxWxH | 9.17x9.09x5.59 Inches |
| Weight | 2.95 Pounds |
Check the listing for details. TRLIFE Dimmable Wall Sconces, 3000K/4000K/6000K Selectable Modern Wall Sconce.... Color: White-3Cct, Condition: New. Listed at 77.86 USD. TRLIFE Dimmable Wall Sconces, 3000K/4000K/6000K Selectable Modern Wall Sconce 12W LED Aluminum Wall Mounted Light Set of 2 Hardwired Wall Lights for Bedroom Bedside Living Room Stairway (White, 2P). When you use a regular switch, the light keep full brightness level.