| Brand | True Tool |
|---|---|
| Type | Line Laser |
| Color | Red |
| Item Height | 2 in |
| Model | LLT1 |
| Measuring Technology | Laser |
| Features | Compact, Magnetic, Portable |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 5 in |
| Item Width | 1.5 in |
| UPC | 198715560275 |
Check the listing for details. True Tool - Laser Line Up Tool - easy alignment for pulleys and sprockets. Color: Red, Condition: New. Listed at 629.00 USD. LLT1 also has no mirrors which can reflect laser beams unpredictably. LLT1 uses magnets to mount and therefore requires a steel or iron surface. Place the targets on the larger pulley or sprocket. To increase accuracy, maximize the distance between the targets.