| Brand | TRUMETER |
|---|---|
| MPN | 6300-1500-0000 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Country of Origin | MY |
| NumberOfItems | 1 |
| Restricted States | [] |
| Style | Electronic Counter |
| Item | Electronic Counter |
| Type | Electronic Counter |
| Standards | UL/cUL, CE, European WEEE And RoHS Compliant, EMC Compliant EN613 |
| Weight | 0.1000 |
| Height | 1.10" |
| Length | 2.400 |
| Mounting | Rectangular Panel with Clip |
| Width | 1.400 |
| Depth | 1.50" |
| Series | 63 |
| Features | Electronic Counter, Number of Digits 8, LCD Display, Character He |
| Accuracy | 100% |
| IP Rating | 66 |
| NEMA Rating | 4, 4X, 12 |
| Input Voltage | Lithium Battery |
| Battery Included | No |
| Connector Type | 6 Screw Terminals |
| Fits | 1.79" x 0.89" Panel Cutout |
| Display | LCD |
| Character Height | 0.32" Black Numbers on White Background |
| Power Required | Self Powered (15+ yr. Lithium Battery) |
| Output | Open-Drain MOSFET |
| Reset Type | Front Panel Push Button |
| Interface | None |
| Number of Digits | 8 |
Check the listing for details. Trumeter 6300-1500-0000 Electronic Counter, 8 Digits, Lcd. Width: 1.400, Condition: New, Made in MY. Listed at 44.69 USD. Electronic Counter, Number of Digits 8, LCD Display, Character Height 0.32 in Black Numbers on White Background, Max. On/Off Pulse 1.0 msec in High Speed Mode, 12.5 msec in Low Speed Mode. Electronic Counter.