| Battery Included | Yes |
|---|---|
| Item Length | 62MM |
| Item Width | 20MM |
| Voltage | 3.6v |
| Item Weight | 46.8g |
| UPC | 0727567590132 |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Power Source | Battery |
| Operating Range | 129 m |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| MPN | MC1 |
| Number of Lights | 1-3 |
| Brand | TrustFire |
| Lumens | 1000 |
| Type | Flashlight |
| Operating Time | 35 h |
| Number of Batteries | 1 |
| IP Rating | IP68 |
| Item Height | 20 mm |
| Model | TrustFire MC1 |
| Features | Waterproof, Batteries Included, Clip On, Handheld, Rechargeable, With Wrist Strap |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Trustfire 1000Lumen Compact Rechargeable led Flashlight Magnetic Torch With Clip. Color: Black, Condition: New. Listed at 27.83 USD. PRODUCT FEATURES 1. Using LED with international patent, the service life is 50,000 hours; 2. Neck Type-C charging, with charging indicator and power indicator function, equipped with a dedicated Type-C charging cable; 3. Two-way clamping function; 4. The tail and side have a magnetic fixation function;5. The built-in intelligent temperature control svstem prevents the flashlight from overheating during use and affects the comfort of use; 6. Constant current circuit, constant brightness: 7. Low-voltage warning, when the remaining power is too low, remind the user to replace it in time. 8. Anti-reverse connection design to prevent the battery from being reversed and causing damage to the circuit: 9. Made of aviation aluminum AL6061-T6;.