| Power Source | Battery |
|---|---|
| Item Length | 211mm |
| Lumens | 2300 |
| Number of Batteries | 2 |
| Voltage | 3.7V |
| Item Height | 64mm |
| Features | Batteries Included, Waterproof, With Mount |
| Item Width | 25.4mm |
| Lighting Technology | LED |
| Operating Range | 1000m |
| Battery Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Brand | TrustFire |
| Type | Tactical |
| IP Rating | IPX8 |
| Model | T70 |
| Item Weight | 255g |
| Operating Time | More Than 10 Hours |
| Color | Black |
Check the listing for details. Trustfire 2300Lumen Tactical Flashlight Waterproof 1000Meter Led Hunting Torch. Color: Black, Condition: New. Listed at 89.99 USD. Description: ● The T70 is a dual-switch tactical flashlight that delivers a maximum output of 2,300 lumens and a beam distance of 1,080 meters. ● The flashlight is powered by 2pcs 3400mAh batteries (included). It adopts 2 versatile switches of tail switch and side switch. ● The T70 is desigend to be powered on from tail switch and change modes from the side switch. With high performance and easy operation, also with a bezel diameter of 64mm, ● The T70 is a perfect illumination tool for hunting or search and rescue. Specifications: ● Max. Throw: 1000m / 1094yards ● Length: 8.31in/211mm ● Head Diameter: 2.52in/64mm ● Body Diameter: 1in/25.4mm ● Body Material: Aluminum Alloy ● Battery Source: Included batteries ● Waterproof: IPX8.