| Battery Technology | 32650 |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Operating Range | 70M |
| Battery Included | Yes |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 120.3mm |
| Number of Lights | 7-12 |
| Brand | TrustFire |
| Lumens | 2350 |
| Type | Diving |
| Operating Time | More Than 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| IP Rating | IP68 |
| Voltage | 3.7V |
| Item Height | 44mm |
| Model | TrustFire DF35 |
| Features | Batteries Included, Rechargeable, Waterproof, USB Rechargeable |
| Number of LEDs | 9 |
| Item Width | 44mm |
| Item Weight | 196g |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Trustfire 2350LM led Diving Light Scuba Flashlight 100M Waterproof Diving Torch. Color: Black, Condition: New. Listed at 47.99 USD. ★Professional anti-pressure waterproof structure design,diving protection depth of 70 meters. ★Professional pressure-resistant button design makes the light available to use normally even in 70 meters deep underwater. ★Flood light,red light,UV light,three-color fill light mode ★Using the inter national patent LED with 50000 hours lifetime. ★Using 1pc 32650 3.6/3.7V 6000mAh Li-ion rechargeable battery. ★Size:120.3mm(tube length)*44mm(head diameter). ★Net weight:195.8g(exclude battery) ★Constant current circuit,constant brightness. ★Anti-reverse connection design to prevent the battery from being installedReversely which may cause harm to the circuit. ★Made of aviation aluminum material,the surface is anti-wear processing with hard anodizing.