| Battery Technology | 5000mAh Battery Pack |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Operating Range | 100m |
| Battery Included | Yes |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 132.55mm(tube length) |
| Number of Lights | 7-12 |
| Brand | TrustFire |
| Lumens | 6500 |
| Type | Diving |
| Operating Time | More Than 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| IP Rating | IP68 |
| Voltage | 11.1V |
| Item Height | 59.6mm(head diameter) |
| Model | TrustFire DF50 |
| Features | Batteries Included, Waterproof, USB Rechargeable |
| Item Width | 59.6mm(head diameter) |
| Item Weight | 294.6g(excluding batteries) |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Trustfire DF50 6500Lumen LED Diving Light Waterproof Scuba LED Flashlight V. Color: Black, Condition: New. Listed at 112.79 USD. Product Specification: ● Professional anti-pressure waterproof structure design, diving protection depth of 70 meters. ● Professional pressure-resistant button design, even in 70 meters deep underwater, still can achieve operation. ● White light, red light, ultraviolet three-color fill light ● Using the international patent LED with 50000 hours lifetime. ● Using 3pcs 21700 3.7V 5000mAh customized rechargeable battery pack. ● Constant current circuit, constant brightness. ● Anti-reverse connection design to prevent the battery from being installed reversely which may cause harm to the circuit. ● Made of aviation aluminum material, the surface is anti-wear processing with hard anodizing. ● Coating tempered glass lens to effectively reduce light loss.