| Country of Origin | China |
|---|---|
| Fish Species | All Freshwater, All Saltwater, Barbel, Carp |
| Capacity Weight | Upto 25lb Mono 40lb Braid |
| Material | rubber |
| MPN | 0 |
| Item Length | 3mm |
| Colour | Black |
| Brand | Kraken Tackle |
| Fishing Type | Coarse Fishing, Freshwater Fishing |
| Type | Float Stop |
| Unit Type | Unit |
| Number in Pack | 50 |
| Model | Barrel Rubber Stops |
| Features | Easy Wired For Line Or Braid |
| Unit Quantity | 50 |
| Item Weight | 0 |
| Item Width | 1/2mm |
| Part Type | Float Stops |
Check the listing for details. TUBE Sliding 50 Buffa Stops Rubber Grippa Barrel Rig Buffer Line Braid Fishing. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 4.74 USD. Enhance your fishing experience with these high-quality Kraken Tackle's barrel sliding float stops. Designed to make fishing easier, these float stops are made of durable rubber material and come in a pack of 50 x units. They are suitable for all freshwater and saltwater fishing types, including coarse and freshwater fishing. With a capacity weight of up to 25lb Mono and 40lb braid, these float stops are easy to attach via wire for line or braid. They come in a black colour and have a barrel shape that provides a secure grip on your buffer bead on your rig or line. These float stops are a perfect accessory for any angler looking to improve their fishing game.