| Country of Origin | United Kingdom |
|---|---|
| Power Source | wired |
| Color | Antique Brass |
| Material | Brass |
| MPN | 1621 |
| Item Length | 6-1/8" |
| Brand | Waterglass Studios |
| Type | Push Button |
| Number of Batteries | none |
| Button Material | Metal |
| Manufacturer Warranty | no |
| Model | doorbell cover |
| Connectivity | Wired |
| Style | tudor |
| Button Shape | Round |
| Finish | Antique Brass |
| Item Width | 2" |
| Item Weight | 5 oz |
Check the listing for details. Tudor Style Doorbell Button Solid Brass Waterglass Studios Antique Brass. Color: Antique Brass, Condition: New, Made in United Kingdom. Listed at 65.00 USD. Waterglass Wired Brass Doorbell with Plate & Button. Manufacturer call this an antique brass. Dark finish almost bronze. Solid Brass Escutcheon. Non-Lighted button. Rosette Flush mounted -with recessed 5/8" button.