| Brand | TUFF COAT |
|---|---|
| Applicator/Tool Type | Roller Cover |
| Compatible Paint Type | Oil-Based Paint,Water-Based Paint |
| For Use On | Concrete,Deck,Metal,Wood |
| Package Quantity | 1 |
| Returnable | 90-Day |
| Roller Core Size | Standard |
| Roller Cover Material | Foam |
| Roller Product Type | Roller Covers |
| Wall Types | All wall types |
| Manufacturer Warranty | See disclaimer on label |
| Nap Size/Thickness (in) | 3/8 |
| Product Length (in) | 9 in |
| Product Width (in) | 3 in |
| Roller Length (in) | 9 in |
| UPC | 313056972994 |
Check the listing for details. Tuff Coat 9 In. Foam Textured Roller Cover. Condition: New. Listed at 17.49 USD. Tuff Coat non-skid coatings must be applied by Tuff Coat rollers. Tuff Coat rollers are designed to ensure a uniform finish and proper dispersion of the rubber granules. Creates a textured finish when using Tuff Coat non- skid coatings.