| Number of Items in Set | 3 |
|---|---|
| Antique | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Round |
| Size | 31 3/4, 17, 8 3/4 cups |
| Item Length | 12 3/4 in; 10 3/4 in; 8 3/4 in |
| Vintage | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Capacity | 31 3/4, 17, 8 3/4 cups |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Number in Pack | 3 |
| Item Height | 6 1/4 in; 5 1/4 in; 3 3/4 in |
| Style | Contemporary |
| Features | Airtight, BPA Free, Dishwasher Safe, Easy Clean |
| Featured Refinements | Tupperware Mixing Bowls |
| Unit Quantity | 3 |
| Handmade | No |
| Item Width | 12 3/4 in; 10 3/4 in; 8 3/4 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Tupperware Seals |
| Color | Purple, Pink, Orange |
| Item Diameter | 12 3/4 in; 10 3/4 in; 8 3/4 in |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Lid, 3 Bowls, 3 Seals |
| Franchise | Tupperware |
| Item Depth | 6 1/4 in; 5 1/4 in; 3 3/4 in |
| Brand | Tupperware |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Storage Container Set |
| Tupperware types | Bowls |
| Model | Aloha Bowls |
| Theme | Food/Kitchen |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Country of Origin | Mexico |
Check the listing for details. Tupperware Aloha Mixing Bowls 3pc Set Serving Nesting Storing 7.5L, 4L, 2L - NEW. Color: Purple, Pink, Orange, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 50.00 USD. The Tupperware Aloha Mixing Bowls 3pc Set is a contemporary-style plastic storage container set. It includes three nesting bowls in sizes, along with three seals and lids. These airtight, BPA-free bowls are easy to clean and dishwasher safe, making them ideal for mixing and storing ingredients in the kitchen. With a vibrant color scheme of purple, pink, and orange, the Tupperware Aloha Bowls are both functional and stylish, perfect for adults looking to organize their kitchen space.