| Country of Origin | Mexico |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Square |
| Size | 5.75L x 5.75W x 3.75H inches |
| Item Length | 5 3/4 in |
| Vintage | Yes |
| Department | Adult |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 3 3/4 in |
| Number in Pack | 1 |
| Style | Contemporary |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe, Easy Clean, Reusable, Stackable, With Lid |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 5 3/4 in |
| Seal color | Blue |
| Lid Type | Tupperware Seal |
| Color | Sheer and Blue |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Lid, 1 Container, 1 Seal |
| Item Depth | 3 3/4 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Storage Container Set |
| Tupperware types | Storage Containers |
| Model | Clear Mates |
| Theme | Food/Kitchen |
| Time Period Manufactured | 2010-2019 |
Check the listing for details. Tupperware ClearMates Clear Mates Square Modular Storage Container 6 3/4c Blue. Color: Sheer and Blue, Condition: New, Made in Mexico. Listed at 20.99 USD. Tupperware Clear Mates Modular Storage Container. - Stackable with other Clear Mates Containers. - Color is sheer container with blue seal. - Sheer container allows you to view contents. - Dishwasher safe, BPA-free.