| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | No |
| Number of Holes | many |
| Shape | Round |
| Occasion | All Occasions |
| Size | Medium |
| Food Compatibility | Universal |
| Item Length | Less Than 10 in |
| Department | Adult |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 2 qt |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 6 in |
| Style | Retro |
| Features | Easy Clean |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Bowl |
| Handmade | No |
| Item Width | 10-15 in |
| Pattern | All-Over |
| Color | Green |
| Item Diameter | 10 in |
| Set Includes | Colander |
| Material | Plastic |
| Item Depth | Less Than 10 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Colander |
| Model | Tupperware 339-3 |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Food |
| Country of Origin | United States |
| Handle Material | Plastic |
Check the listing for details. Tupperware Drainer Colander Vintage Kitchen Strainer 10" Green Plastic 339-3. Color: Green, Condition: Used, Made in United States. Listed at 11.00 USD. Tupperware Drainer Colander Vintage Kitchen Strainer 10" Green Plastic 339-3