| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Square |
| Size | Small |
| Item Length | 5.7 in |
| Vintage | No |
| Department | Adult, Boys, Girls, Teens, Unisex Kids |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 2 in |
| Style | Vintage/Retro |
| Features | BPA Free, Break/Chip Resistant, Easy Clean, Lid Lock, Lockable, Multipurpose |
| Unit Quantity | 1 |
| Handmade | No |
| Item Width | 5.3 in |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | Snap Lid |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 2 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Sandwich Box |
| Time Period Manufactured | 2000-2009 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 120 g |
Check the listing for details. Tupperware Eco Plus Sandwich Keeper (Red). Color: Red, Condition: New other (see details). Listed at 10.82 USD.