| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Triangle |
| Size | Medium |
| Color | Pink |
| Item Diameter | 3 1/4 in |
| Material | Plastic |
| Set Includes | 1 Bottle, 1 Flip Top Cap, 1 Infuser |
| Brand | Tupperware |
| Type | Jug |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 25 oz |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 10 in |
| Model | Eco Sports Bottle, Medium |
| Theme | Food & Drink |
| Style | Eco Sports Bottle |
| Featured Refinements | Tupperware Bottle |
| Features | Dishwasher Safe, Easy to Fill, Flip-Top Cap, BPA free, Airtight, Water-tight |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3 1/4 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Tupperware Infuser Bottle ECO Triangle Fruit Herb Water 25 oz Flip Top Cap Pink. Color: Pink, Condition: New, Made in United States. Listed at 24.99 USD. Tupperware Eco Sports Infuser Bottle - 25 ounce / 750mL. Includes removable portable insuer. Infuser opens up and you can place your favorite water flavoring fruits, veggies, herbs, etc. Eco sport water bottle with flip top cap.