| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 3 |
| Pattern | Solid |
| Shape | Round |
| Lid Type | Snap Lid |
| Color | Green |
| Item Diameter | 7.4 in |
| Material | Polypropylene plastic |
| MPN | 867274 |
| Item Length | 9 in |
| Item Depth | 6 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Lettuce Keeper |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 2 qt |
| Item Height | 5.5 in |
| Style | Clear Bowl |
| Features | Unique Crisp-It bottom insert to help keep your produce crisp, Unique Crisp-It bottom insert to help keep your produce fresh, Keeps your greens raised so it's not sitting in moisture |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 9 in |
| UPC | NA |
Check the listing for details. Tupperware Lettuce Keeper Crisper Super Crisp-It Lettuce Keeper. Color: Green, Condition: New, Made in United States. Listed at 19.77 USD. Tupperware® Super Crisp-It Lettuce Keeper ADDING PICTURES SOON. GREEN BOWL CLEAR LID DIFFERENT COLOR I LOVE THESE LETTUCE KEEPERS! I have 2. These are Not just for iceberg lettuce. That's why they've designed the Super Crisp-It Lettuce Keeper, a super helpful kitchen accessory for lettuce lovers everywhere.