| Brand | Tupperware |
|---|---|
| Type | Lunch Box |
| Shape | Rectangle |
| Capacity | 16 oz |
| Item Height | 1.5" |
| Color | Purple |
| Item Length | 6" |
| Item Width | 6" |
Check the listing for details. Tupperware Lunch Set Lunch-it Rectangle Container Eco+ 16 oz Water Bottle New!. Color: Purple, Condition: New. Listed at 24.84 USD. This Tupperware Lunch Set includes a divided lunch-it container, a rectangular container and an Eco+ reusable 16 oz. water bottle. The Lunchi-it container measures 6" in length and width, and has a height of 1.5". It's perfect for storing your lunch and keeping it fresh. The purple color adds a pop of fun to your lunch routine. The water bottle features a playful penguin design and is a great accompaniment to your lunch. This set is brand new and ready for use.