| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Shape | Round |
| Size | Round #3 - 22 oz |
| Item Length | 3 1/4 in |
| Special Features | DripLess Pour All Seal |
| Vintage | Yes |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 22 oz |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 6 3/4 in |
| Number in Pack | 1 |
| Style | Pour and Shake |
| Featured Refinements | Tupperware Modular Mates |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe, DripLess Pour All Seal, With Lid, Reusable, Airtight, Easy Clean, Multipurpose |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 3 1/4 in |
| Seal color | Strawberry Cream Pink |
| Lid Type | DripLess Pour All Seal |
| Item Diameter | 3 1/4 in |
| Color | Pink |
| Material | Plastic |
| Set Includes | 1 Modular Mates Container, 1 DripLess Pour All Seal, Lid |
| Item Depth | 6 3/4 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Storage Container Set |
| Tupperware types | Modular Mates |
| Model | Pour All |
| Theme | Food/Kitchen |
| Time Period Manufactured | 1980-1989 |
Check the listing for details. TUPPERWARE Modular Mates Round #3 DripLess Pour All Seal Vtg Strawberry Cream. Color: Pink, Condition: New. Listed at 24.99 USD. Specially designed seal has a virtually DripLess pour spout. Ideal for oil, vinegar, syrup, soy sauce, Worcestershire sauce, etc. Dishwasher safe, BPA-free.