| Size | 11 x 3 1/4 in |
|---|---|
| Shape | Super Oval |
| Model | Modular Mates Super Oval Seal |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Department | Adults |
| Style | Contemporary |
| Item Height | 1/2 in |
| Item Width | 3 1/4 in |
| Material | Plastic |
| Theme | Food/Kitchen |
| Type | Replacement Lid |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe |
| Number in Pack | 1 |
| Color | Passion Red |
| Lid Type | Tupperware Seal |
| Item Length | 11 in |
| Brand | Tupperware |
| Set Includes | 1 Replacement Seal, Lid |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Time Period Manufactured | 2010-2019 |
| Franchise | Tupperware |
Check the listing for details. Tupperware Modular Mates Super Oval Replacement Seal OG Passion Red Lid New. Color: Passion Red, Condition: New. Listed at 12.99 USD. Color is original Passion Red, no longer available in the catalog. Top rack dishwasher safe. Fits any of the Modular Mates Super Oval containers (not the regular Ovals), containers not included. Dishwasher safe and BPA-free.