| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Antique | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Size | Medium |
| MPN | doesn't apply |
| Item Length | 14.9 cm |
| Vintage | No |
| Department | Unisex Kids, Unisex Baby & Toddler, Teens, Girls, Boys, Adult |
| Original/Licensed Reproduction | Licensed Reproduction |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 5.2 cm |
| Number in Pack | 2 |
| Style | Modern |
| Features | Airtight, With Lid, Dishwasher Safe, BPA Free, Break/Chip Resistant, Corrosion Resistant, Easy Clean, Lid Lock, Multipurpose, Reusable |
| Item Width | 13.8 cm |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Lid Type | snap lid |
| Color | Yellow & Teal |
| Material | Plastic |
| Brand | Tupperware |
| Type | Sandwich Box |
| Theme | solid |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Country/Region of Manufacture | India |
Check the listing for details. Tupperware Sandwich Keeper Set Carry In School Office Park Assorted Colors. Color: Yellow & Teal, Condition: New. Listed at 28.99 USD. This Tupperware Sandwich Keeper Set is perfect for carrying your sandwich to school, work, or the park. The set includes two sandwich boxes, which are made of plastic material that is corrosion-resistant, break/chip-resistant, and BPA-free.