| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Round |
| Size | 1 oz |
| MPN | 1463, 201 |
| Item Length | 2 in |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 1 oz |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 1 in |
| Number in Pack | 2 |
| Style | Classic |
| Featured Refinements | Tupperware Smidget |
| Features | Airtight, BPA Free, Dishwasher Safe, Easy Clean |
| Unit Quantity | 2 |
| Item Width | 2 in |
| Lid Type | Tupperware Seal |
| Item Diameter | 2 in |
| Color | Pink |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Lid, 2 Smidgets, 2 Seals |
| Item Depth | 1 in |
| Franchise | Tupperware |
| Brand | Tupperware |
| Type | Storage Container |
| Tupperware types | Minis |
| Model | Smidget |
| Theme | Food, Food/Kitchen, Travel Containers, Storage |
| Time Period Manufactured | 2020-Now |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Tupperware Smidgets Mini Tiny Bowl Containers 1 oz Sheer Pink Pastel Lids Set 2. Color: Pink, Condition: New, Made in United States. Listed at 17.99 USD. (2) Tupperware Smidgets. - Tiny little mini bowls. Ideal for travel to take lotions, a dab of shampoo, conditioner, gels, pills, or other small quantities. - Virtually airtight, liquid-tight seal.