| Number of Items in Set | 3 |
|---|---|
| Antique | No |
| Pattern | Cat |
| Number of Compartments | 1 |
| Occasion | All Occasions |
| Size | 6 in |
| Color | Pink |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Lid, 1 10.5 oz Bottle with Flip Top Cap |
| Franchise | Tupperware |
| Vintage | No |
| Brand | Tupperware |
| Type | Jug |
| Tupperware types | Sports Bottle |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Capacity | 10 1/2 oz |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 6 in |
| Model | TUPPERWARE Eco |
| Style | Contemporary |
| Featured Refinements | Tupperware Bottle |
| Features | Dishwasher Safe, Easy to Fill, BPA free, Flip Top Cap |
| Time Period Manufactured | 2010-2019 |
| Item Width | 2 1/2 in |
Check the listing for details. TUPPERWARE Valentine Cat Water Bottle W/strap Pink 750ml. Color: Pink, Condition: New. Listed at 19.95 USD. This 750ml jug features a contemporary cat pattern, making it perfect for all occasions. Made of BPA-free plastic, this Tupperware bottle is easy to fill and dishwasher safe. The set includes a lid and a 10.5 oz bottle with a flip-top cap, ensuring a secure seal for your beverages.