| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | No |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Round |
| MPN | 4152 |
| Item Length | 7 1/4 in (handle to handle) |
| Vintage | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Capacity | 3 1/2 c / 800mL |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Item Height | 3 1/4 in |
| Number in Pack | 1 |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe, Microwaveable, Reusable |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | 6 in (diameter) |
| Lid Type | Tupperware Seal w/ Vent |
| Item Diameter | 6 in |
| Color | Peacock Blue |
| Material | Plastic |
| Set Includes | Lid, 1 Seal w/ Vent, 1 Container |
| Item Depth | 3 1/4 in |
| Brand | Tupperware |
| Type | Microwave Dish |
| Tupperware types | Vent N Serve |
| Time Period Manufactured | 2010-2019 |
Check the listing for details. Tupperware Vent N Serve Small Round Container 3 1/2 Cups Peacock Microwave Dish. Color: Peacock Blue, Condition: New. Listed at 28.99 USD. Sheer peacock blue, with coordinating seal, plus mist colored valve. - Microwave, freezer, and dishwasher safe, BPA-free. - Silicone vent valve that's easy to open and close, allows steam to escape when reheating and can be easily detached for cleaning.