| Brand | Glacier Bay |
|---|---|
| Appliance Category | Disposers |
| Appliance Series | Slim Line |
| Commercial/Residential | Residential |
| Corded/Non-Corded | Corded |
| Disposal Feed | Continuous Feed |
| Flange Color | Stainless Steel |
| Grind Stage | 2 Stage |
| Grind chamber capacity (oz) | 30.2 |
| Grinding Speed (RPM) | 2800 RPM |
| Horsepower (hp) | 1 hp |
| Included Accessories | Install Kit,Power Cord,Utensil Sink Stopper |
| Pack Size | 1 |
| Power Cord Included | Yes |
| Returnable | 90-Day |
| Voltage (V) | 120 V |
| Manufacturer Warranty | 12 yr |
| Product Depth (in) | 6.25 in |
| Product Height (in) | 14.69 in |
| Product Width (in) | 6.25 in |
| UPC | 7445017337382 |
Check the listing for details. Turbogrind Max 1 Hp. Continuous Feed Garbage Disposal with Power Cord. Condition: New. Listed at 166.88 USD. Turbogrind Max 1 Hp. Horsepower (hp) 1 hp. Glacier Bay GB1000-SL 1 HP Disposers feature a compact design to provide more room under the sink. At 2800 RPM, its fast grind and full torque at initial startup cuts through potential jams.