| Brand | Poolmaster |
|---|---|
| Chlorinator Type | Chlorine Floaters |
| Coverage Area (sq ft) | 1125 |
| Outdoor Living Product Type | Chlorine Dispenser |
| Pool Gallons (approx) | 40000 |
| Pool Type | Above Ground,In Ground |
| Product Weight (lb) | .85 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Diameter (in) | 5.5 in |
| Product Depth (in) | 5.5 in |
| Product Height (in) | 9.25 in |
| Product Width (in) | 7.5 in |
| UPC | 313041694672 |
Check the listing for details. Turtle Swimming Pool and Spa Chlorine Dispenser. Condition: New. Listed at 22.06 USD. Add fun and whimsy to your pool's surface while providing the functionality of dispensing chlorine. The molded Turtle design features freckled legs and is made from all-weather polyethylene. chlorine tablets.