| Power Source | Battery |
|---|---|
| Operating Range | 168m |
| Battery Included | Yes |
| Color | Black |
| Material | Aviation aluminum |
| Item Length | 27.2cm |
| Number of Lights | 7-12 |
| Brand | TrustFire |
| Lumens | 15000 |
| Type | Diving |
| Operating Time | 22 hours in Violet light |
| Number of Batteries | 1 |
| IP Rating | IPX8 |
| Voltage | 11.1V |
| Model | DF90 |
| Features | Batteries Included, Waterproof, USB Rechargeable |
| Item Weight | 1.22kg |
| Lighting Technology | LED |
| Modes | Violet light/Red light/High/middle |
| Light intensity | 7056cd |
| Switch Type double switch | double switch |
Check the listing for details. TustFire DF90 Kit 15000Lumen LED Diving Light Diving Flashlight 70m Waterproof X. Color: Black, Condition: New. Listed at 194.99 USD. Trustfire DF90 Brightest Luminosity 15000LM Scuba Diving Torch For Underwater 70M Deep Sea Cave Flashlight Specification DF90 is a diving flashlight specially designed for scuba diving, cave diving, free diving and other underwater sports lighting. DF90 adopts three different LED light sources and one-button neck shape design; the three light sources are: ultraviolet light, red light, and white light, which can meet different needs. In the diving protection system, the max depth of the 70M diving pressure allows you to use it safely in the underwater environment, the four-level battery indicator can easily let you know the remaining usage time.