| Fits TV Screen Size Up To | 70" |
|---|---|
| Suggested Screen Size | 37-70" |
| Load Capacity | 88 lbs |
| Color | Black |
| Maximum Screen Size Fitment | 70 in |
| Style/Adjustment | Tilting |
| Material | Steel |
| VESA Hole Pattern | 75 mm x 75 mm, 100 mm x 100 mm, 200 mm x 200 mm, 400 mm x 200 mm, 400 mm x 400 mm, 600 mm x 400 mm, 200 mm x 100 mm, 300 mm x 300 mm, 200x100mm, 75x75mm, 100x100mm, 200x200mm, 400x200mm, 400x400mm, 600x400mm |
| Type | Wall Mount |
| Brand | Iron Mounts |
Check the listing for details. TV Wall Mount LCD Bracket for Element E4SW5518RKU E4SW6518 E4SW7019RKU E4SFT5017. Color: Black, Condition: New. Listed at 28.95 USD. Tilt: 10 degrees tilt downward. Tilting TV Wall Mount. Mounting Hardware Included to attach the mount to the wall as well as to the TV. TV to Wall: 1.57”.