| Color | Yellow |
|---|---|
| Material | Boucle+Foam+Eucalyptus Wood+Metal+Plastic Legs |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | Twin: 83.00"L X43.00"W X 29.50"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Daybed |
| Features | Easy To Assemble, with Trundle |
| Upholstery Fabric | Boucle |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 29.50 in |
| Item Length | 83.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Living Room |
| Department | Adults |
| Item Weight | 102.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 43.00 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin Daybed with Pull-Out Trundle Boucle Upholstered Modern Sofa Bed Yellow/Blue. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 419.99 USD. 1 x Trundle. [Stunning Look] Enhanced with a stylish vertical stripe pattern on the backrests, our living room furniture exudes a designer aesthetic. Size Twin Size. Overall Weight 102lbs.