| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Metal+Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 81.18''L X 39.29''W X 38.78''H |
| Dimension 2 | Full: 81.18''L X 54.48''W X 38.78''H |
| Dimension 3 | Queen: 86.38''L X 59.45''W X 38.78''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full, Queen |
| Frame Material | Metal |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Black+Brown |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 38.78 in/ 38.78 in/ 38.78 in |
| Item Length | 81.18 in/ 81.18 in/ 86.38 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 39.29 in/ 54.48 in/ 59.45 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 45 lbs/ 60 lbs/ 64 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full/Queen Size Bed Frame Metal Platform Bed Frame w/ Storage Headboard. Color: Black+Brown, Condition: New. Listed at 159.67 USD. The bed headboard is built-in with 2 outlets and 2 USB. Convenient for you to place iPhone/Android and other devices on it. Storage Headboard With Charging Station. STORAGE HEADBOARD WITH CHARGING STATION.