| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Metal+Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 81.50''L x 39.76''W x 45.08''H |
| Dimension 2 | Full: 81.50''L x 54.72''W x 45.08''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin/Full |
| Frame Material | Metal+Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | Easy To Assemble, Platform Bed, with USB Ports |
| Color | Antique Gray |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 45.08 in/45.08 in |
| Item Length | 81.50 in/81.50 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 68.56 lbs/79.15 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 39.76 in/54.72 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full Size Bed Frame Metal Platform Bed w/ Storage Headboard & USB Port. Color: Antique Gray, Condition: New. Listed at 205.99 USD. Easy Assembly: With all parts, tools, and a detailed installation guide included, this bedroom furniture is easy to assemble in just 45 minutes - even if you're a novice. Providing optimum support for all types of mattresses without the use of a box spring.