| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+PU |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 80"L X 46.5" W X 44" H |
| Dimension 2 | Full: 80"L X 61.5" W X 44" H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin Size, Full Size |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Cream+Pink |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 44.00 in/ 44.00 in |
| Item Length | 80.00 in/ 80.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Children, Teens |
| Item Width | 46.50 in/ 61.50 in |
| Item Weight | 55.00 lbs/ 70.00 lbs |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Bed Frame PU Upholstered Platform Bed with Headboard US. Color: Cream+Pink, Condition: New. Listed at 265.99 USD. Twin size Upholstered Princess Bed With Crown Headboard, Platform Bed with Headboard and Footboard. Full size Upholstered Princess Bed With Crown Headboard, Platform Bed with Headboard and Footboard. [Crown Headboard Design] The headboard of this platform bed is crown shape.