| Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Pine Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | Twin: 400lbs/250lbs, Full: 600lbs/250lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 79.90''L x 45.60''W x 43.30''H |
| Dimension 2 | Full: 79.90''L x 60.60''W x 43.30''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin, Full |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, with Trundle |
| Color | White |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 43.30 in/43.30 in |
| Item Length | 79.90 in/ 79.90 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults, Teens |
| Item Width | 45.60 in/ 60.60 in |
| Item Weight | 94.00 lbs/ 110.00 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Bed Frame Wood Platform Bed with Trundle & Headboard White. Color: White, Condition: New. Listed at 379.75 USD. [Twin Size Trundle] The trundle can effectively utilize the room space. The trundle bed can be pulled away from either side of the bed. This bed is the perfect blend of practicality and beauty, making it a rare addition to your bedroom.