| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Shape | Rectangular |
| Additional Parts Required | Yes |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Easy Care |
| Energy Star | A+++ |
| Frame Material | Wood |
| Style | Contemporary/Modern |
| Personalized | No |
| Features | Assembly Instructions |
| Room | Bedroom |
| Finish | Polished |
| Upholstery Fabric | Linen |
| Pattern | Solid |
| Mattress Included | No |
| Brand | Fetines |
| Type | Platform Bed |
| Number of Drawers | 2 |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | 8'' |
| Item Length | 88.3 in |
| Item Width | Twin:49.8 in;Full:65.1 in. |
| Item Height | 29.5 in |
| Headboard Height | 29.5 in |
| Footboard Height | 29.5 in |
| EC Range | A+++ - G |
| MPN | Does Not Apply |
| Model | AB910M |
| Product Line | Platform Bed Frames Bedroom Furniture |
Check the listing for details. Twin Full Size Daybed with Bookcases & Storage Drawers Wood Platform Bed Frames. Condition: New. Listed at 446.49 USD. Twin Full Size Daybed with Bookcases & Storage Drawers Wood Platform Bed FramesThis platform bed frame comes with upholstered headboard and is designed with a clean silhouette and a hue of elegance. It suits all styles of home decoration, and completes the look of any bedroom. Multiple storage shelves and drawers will give you ample storage space. The USB charging station allows you to charge without moving away from the bed. [Comfortable Headboard] Elegant style upholstered in carefully-selected linen headboard, this bed not only suits any home décor, but is timeless in its design. Padded with high-density foam, it is comfortable when you reading a book or just watching TV![Multiple Storage Space] The bed features built-in storage shelves. Besides, there are 2 drawers under the bed. Your bedding, toys, mobile phones, and so on can all be properly stored.[Charging Station] This daybed comes with 2 standard plug putlets & 2 USB ports in the storage shelf. It is very convenient for you to use your laptop to work immediately or to charge electronic devices while lying down.[Sturdy Construction] Constructed of solid pine wood+MDF, this platform bed features a sturdy high quality solid wood construction for durability and high load capacity, ensuring longevity.[Dimensions]Twin:88.3''L x 49.8''W x 29.5''H.Full:88.3''L x 65.1''W x 29.5''H.Weight Capacity:Twin:250 lbs.Full:400 lbs.Recommend Mattress Thickness :8".Mattress is not included.[Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this bed individually.PaymentDelivery detailsTerms of salesAbout usContact usPaymentWe accept Payment via Visa,Paypal and so on. Please make sure your eBay address is correct before you pay.Unpaid Item will be closed after 5 days.All the unpaid winner will receive an UPI to recover the final value charge of the transaction.Delivery detailsPackage will be sent out within 48 hours after payment of purchases are cleared.Delivery time is 3-6 business days!Pick-up is unsupported service.We will NOT be responsible for any delivery failure due to unclear or incomplete addresses.Delivery is not available on weekends, Public holidays or after business hoursTerms of salesIf you are pleased with transaction, please give us postive feedback and 5 star ratings, thanks! :-)If you received wrong or defective products, please take photos and contact us for best solution.All items must be returned in NEW condition, including the packaging, and all accessories.Products damaged or mis-used by personal are not under warranty.All charges for return are to be paid by the customer. Shipping and handling charges are not refundable.For any questions or need, please contact us freely.About us*Brand new item*High quality, competitive price*Warehhouse in US, UK, DE,FRContact us9:00AM-18:00PM (Beijing Time) from Monday to Friday12:00AM-20:00PM (Beijing Time) from Saturday & SundayAny message for us will be replied within 24 hours.