| Color | White |
|---|---|
| Material | Pine Wood +MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.10''L x 42.00''W x 46.50''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, Built-In Ladder |
| Mattress Included | No |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Assembly Required | Yes |
| Item Height | 46.50 in |
| Item Length | 79.10 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 42.00 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 80.5 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Over Twin Floor Bunk Bed Wood Bed Frame w/ Ladder White/Grey. Color: White, Condition: New. Listed at 369.99 USD. [Safety Design for Kids] Our low bunk beds is finish in layers for a smooth, flawless surface. This bunk bed with built-In 3-step wide ladder which allows your child to climb safety and comfortably.