| Color | White |
|---|---|
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 77.00''L x 40.30''W x 61.40''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Metal |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, Converted Into Two Single Beds |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 61.40 in |
| Item Length | 77.00 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 67.35 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 40.30 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Over Twin Metal Bunk Bed Convertible Twin Size Bed Frame US. Color: White, Condition: New. Listed at 249.99 USD. The safety rails on the upper bunks are enough to prevent accidental falls. Durable and Safe Construction: Crafted from high-quality, rust-resistant steel with a powder-coated finish, this bunk bed ensures long-lasting durability and stability.