| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Upper/Down Bed Weight Capability | 250/250lb |
| Shape | Rectangular |
| Distance from Floor to Bottom | 15.70 in |
| Year Manufactured | 2024 |
| Item Length | 94.40 in |
| Additional Parts Required | No |
| Loft Bed Dimension | 76''x39.3'' |
| Department | Teens |
| Care Instructions | Avoid Harsh Chemicals |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 67.50 in |
| Frame Material | MDF |
| Personalized | No |
| Style | Modern |
| Features | Assembly Instructions |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 92.00 in |
| Numbers of Package | 3 |
| Headboard Height | As show |
| Pattern | Solid |
| Bed Edge Drop Length | Not Applicable |
| Color | Gray |
| Footboard Height | As show |
| Backrest Height | As show |
| Mattress Included | No |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bunk Bed |
| Platform Bed Dimension | 76''x39.3'' |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Product Dimension | 94.4''L*92''W*67.5''H |
| Time Period Manufactured | 2024 |
| Country/Region of Manufacture | Hong Kong |
| Item Weight | 280.60 lb |
Check the listing for details. Twin Over Twin Size Pine Loft Bed w/Desk, Storage & Storage Staircase White. Color: Gray, Condition: New. Listed at 882.99 USD. Specification Product Information Product Type:Combo Item Product Name:Twin over Twin Loft Bed with Built-in Desk and Staircase, With Storage Compartments and Shelves, White Main Color:White Main Material:Pine Box Spring Requirements:Box Spring Not Required Bed Frame Material:Wood Bed Size:Twin Product Dimensions Assembled Length (in.):94.40 Assembled Width (in.):92.00 Assembled Height (in.):67.50 Weight (lbs.):280.60 Package Size Package Quantity: 155.7 * 28.5 * 6 in. 101.41 lbs. Package Quantity: 256.1 * 17.7 * 7.6 in. 103.18 lbs. Package Quantity: 381.3 * 13.2 * 7.5 in. 90.39 lbs. Product Features [Twin over Twin] Coming with twin over twin loft bed features one twin size loft bed with Staircase and one twin size platform bed with storage space [Large Storage Space] This multifunctional bed can meet your various needs. The Twin size single bed has a storage compartment at the head of the bed; the side has a desk and storage shelf, which is convenient for you to place a table lamp or store books and other items. [Solid Construction] Crafted from solid pine wood and MDF, it features two beds with slats to support your preferred mattresses without the help of box springs. Ensures stability and durability for long-term use. [Easy to Assemble] All parts included in your package are indicated clearly. With step-by-step installation manual and per-drilled holes, you can easily assemble this side table individually.Manual installation is recommended. Description Twin over Twin Loft Bed with Built-in Desk and Staircase, With Storage and Shelves, White This twin over twin loft bed anchors your room in timeless style. This twin over twin loft bed showcases storage headboard, clean-lined guard rails, and a built-in ladder.Utilizing every space within the bed's structure, a fully assembled shelves and built-in desk are built into the side to give you tons of storage opportunity. Description Bed Material Pine Wood+MDF Size Twin/Twin Color White Numbers of Package 3 Assembly Required Yes Dimensions Overall Product Dimension 94.4''L*92''W*67.5''H Loft Bed Dimension 76''x39.3'' Platform Bed Dimension 76''x39.3'' Total Height 67.5'' Number of Each Bed Slats 14/7pcs Overall Product Weight 280.6lb Upper/Down Bed Weight Capability 250/250lb Upper/Down Bed Mattress Thickness 6''/8-10''