| Color | White |
|---|---|
| Material | Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.50''L*41.70''W*35.40''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Care Instructions | Easy Care |
| Item Height | 35.40 in |
| Item Length | 79.50 in |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 77.16 lbs |
| Item Width | 41.70 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Shape | Rectangular |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Size Bed Frame Wood Platform Bed Frame w/ Headboard White/Gray/Espresso. Color: White, Condition: New. Listed at 239.68 USD. Included head and footboard are not only classically designed but allow you to increase your comfort level and ensure no pillows or blankets will fall during sleep. Designed with headboard and MDF footboard which are not only stable but also safe for your kids.