| Color | White |
|---|---|
| Material | MDF+Rubberwoo+Particle Board+Plywood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 200 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 78.80"L x 41.2"W x 35.4"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 35.40 in |
| Item Length | 78.80 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 41.20 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Weight | 79.4 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Size Bed Frame Wood Platform Bed Frame with Headboard & Pull Out Trundle. Color: White, Condition: New. Listed at 339.86 USD. [NOTE]: 1. Due to different materials, the colors of the trundle and side rails are slightly different. 1 x Trundle. The headboard and footboard are high gloss, the other parts are wood grain design.