| Color | Gray |
|---|---|
| Material | Plywood+MDF+Pinewood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Weight Capacity | 275 lbs |
| Theme | Modern |
| Dimension | 79.5"L x 41.7"W x 37.5"H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Care Instructions | Easy Care |
| Item Height | 37.50 in |
| Item Length | 79.50 in |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 2 |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 78.00 lbs |
| Item Width | 41.70 in |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Shape | Rectangular |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Size Bed Frame Wood Platform Bed with Headboard & 2 Drawer Gray/Espresso. Color: Gray, Condition: New. Listed at 297.99 USD. Functional and aesthetic, this bunk bed will enhance any bedroom. Convertible Sofa Bed. Modern TV Stand. [Elegant design] This Wood Platform Bed with Two Drawers is designed with a clean silhouette and a hue of elegance.